Fotowoltaika · 20 marca, 2021 0

Poznaj wady i zalety instalacji fotowoltaicznych!

Panele fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiadają wiele korzyści o charakterze ekonomicznym i ekologicznym. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety paneli słonecznych

Montaż instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą szereg dogodnych następstw. Do głównych zalet paneli należy między innymi fakt, że są one źródłem niewyczerpanej energii. Jednym słowem prąd płynący z systemu nigdy się nie skończy. Ponadto:

  • ekorozwiązania nie zanieczyszczają środowiska,
  • panele są solidną i wytrzymałą konstrukcją,
  • konserwacja jest dość prostą procedurą,
  • oszczędności trwają latami,
  • istnieje możliwość podjęcia współpracy z siecią energetyczną.

Generalnie korzyści jest sporo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę dotychczas opłacanego prądu. Podjęcie decyzji o zakupie i montażu paneli, wiąże się z faktem, że staniemy się niezależni względem wciąż rosnących cen dostaw prądu. Dzięki temu zapewnimy sobie oszczędność na najbliższe czterdzieści lat. Wciąż mówi się o niskiej szkodliwości Odnawialnych Źródeł Energii wobec środowiska.

Jeśli instalacja będzie stale produkować prąd, mamy pewność, że nie będzie emitować CO2. To najbardziej szkodliwa substancja dla ludzi i zwierząt, dlatego też warto jej unikać. Systemy fotowoltaiczne wcale nie muszą być drogie. Dla zainteresowanych ich zakupem rząd oferuje wsparcie. Rządowy program polega na udzieleniu niskoprocentowej pożyczki na zakup i montaż fotowoltaiki. Ponadto w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć te koszty także od podatku.

samochód elektryczny

Wady paneli fotowoltaicznych

Jak każde rozwiązanie tak samo i to posiada oprócz zalet również wady. Mimo że mogą one zniechęcać do inwestycji, to jednak proste przeliczenia wskazują, że instalacja posiada więcej zalet niż wad. Nie można jednak o nich nie wspomnieć, rozważając wszystkie za i przeciw. Fotowoltaika to przyszłość, która jest alternatywą dla awaryjnych dużych sieci energetycznych.

Co prawda, koszt montażu może straszyć, ale z roku na rok instalacje są coraz to tańsze. Jednakże cena jest najczęściej wymienianym minusem tego rozwiązania. Wielu potencjalnych użytkowników obawia się zależności wobec słońca, od którego działanie paneli zależy w dużej mierze. Należy jednak wspomnieć w tym momencie, że owszem wydajność paneli słonecznych zmniejsza się, ale nie znika. Kolejna rzecz to częstotliwość przeprowadzania konserwacji.

Czyszczenie instalacji powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Niemniej jednak konieczność przeprowadzania tej procedury nie powinna zniechęcać do zakupu. Niestety, ale z wizją posiadania paneli powinny się pożegnać osoby, które posiadają dach skierowany na północ. W dzisiejszych czasach wiele konstrukcji posiada finezyjne kształty dachów, co także może uniemożliwić skorzystanie z ekorozwiązania. System zawsze powinien być skierowany na wschód, zachód lub południe. Wtedy będziemy mieć pewność, że będzie funkcjonował tak, jak należy.