Fotowoltaika · 18 marca, 2021 0

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Szczególnie gdy Unia Europejska częściowo zwraca koszty zakupu. Czy w związku z tym jest to opłacalne? Kiedy fotowoltaika się zwróci? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie postaramy się przybliżyć zalety i sens posiadania paneli.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, społeczeństwo coraz bardziej docenia zalety paneli słonecznych. W wielu domostwach to główne źródło prądu. Stosuje się je również w gospodarstwach rolnych oraz mniejszych i większych przedsiębiorstwach. Niezależność, jaka wynika z posiadania własnego źródła energii, jest nieoceniona. Szczególnie że tradycyjne elektrownie często zawodzą i podnoszą systematycznie ceny z roku na rok.

W systemie fotowoltaicznym prąd występuje w systemie ciągłym i jest zarówno rano, jak i w nocy czy wieczorem. Mamy go, gdy jest słońce, ale i w pochmurny dzień. Dzieje się tak za sprawą programu Prosument, który magazynuje wyprodukowany prąd u naszego operatora. Rozwiązanie to umożliwia wykorzystywanie większości wyprodukowanej energii i zminimalizowanie opłat za prąd aż do dziewięćdziesięciu procent w skali roku.

Panele fotowoltaiczne są całkowicie przyjazne środowisku, dlatego są wspierane przez Polski Rząd. Dzięki temu można skorzystać z dofinansowania oraz odpisania części kosztów instalacji od podatku. Zwrot z posiadanych paneli słonecznych jest już widoczny po kilku latach ich działania. W Internecie jest dostępnych mnóstwo informacji, które mogą wprowadzać niepotrzebnie w błąd, dlatego warto samemu na własną rękę obliczyć, czy fotowoltaika nam się opłaca.

fotowoltaika montaż

Jak obliczyć zwrot z paneli słonecznych?

Zakładając dla przykładu moc instalacji 5,1 kWp, u średniego dostawcy prądu otrzymalibyśmy cenę za kWh równą 0,619 zł. Biorąc pod uwagę tendencje rynkowe, roczny wzrost cen wynosi blisko 7%. Instalacja o założonej przez nas mocy wyprodukuje średnio 5075 kWh energii elektrycznej rocznie.

W polskich domostwach zużycie energii plasuje się na poziomie 25% w ciągu dnia i jest to stosunkowo niewielki wskaźnik. Ma to oczywiście związek z naszym trybem pracy i ze specyfiką produkcji energii z systemu fotowoltaicznego. Niemniej jednak wskaźnik ten będzie rósł, jeśli uwzględnimy obecny trend związany z pandemią, a mianowicie pracę zdalną. Analizując okres zwrotu instalacji paneli słonecznych, przyjmuje się zmiany w efektywności pracy instalacji fotowoltaicznej.

Efektywność z roku na rok spada, ale bardzo minimalnie, a jej spadek wynosi średnio 0,7% na rok. Na tej podstawie można w prosty i łatwy sposób wyliczyć kwotę zwrotu. Rozważając, czy fotowoltaika się opłaca, powinniśmy uwzględnić kilka istotnych czynników. Należy do nich między innymi całkowity koszt instalacji, możliwość otrzymania dotacji, obecne rachunki za prąd, a także przysługujące nam ulgi. Decydując się na zakup paneli, nie zapominajmy o dofinansowaniu, które należy się z rządu. To znacznie wpłynie na wartość instalacji.