Fotowoltaika · 18 marca, 2021 0

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku?

Najważniejszą czynnością, która prowadzi do tego, aby panele słoneczne działały prawidłowo, jest montaż paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne można montować zarówno na domu, jak i na gruncie.

Montaż paneli słonecznych na płaskim dachu

Dachy płaskie posiadają specyficzną budowę, dlatego rekomenduje się użycie tak zwanych trójkątów montażowych. To elementy, które pozwalają wygodnie regulować położenie paneli fotowoltaicznych. Aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, warto ich użyć. Jak przebiega proces montażu w tym przypadku? Odbywa się to w następujący sposób:

 • Trójkąty powinny zostać ułożone tak, aby ich umiejscowienie nie nachodziło na cień. Warto w tym celu użyć kalkulatora cienia, co pomoże wyliczyć odległości między rzędami.
 • Kolejny krok to przytwierdzenie trójkątów do dachu. Przydadzą się więc śruby dwugwintowe, które są trwałe i zapewniają stabilność konstrukcji.
 • Do już przymocowanych trójkątów należy zamontować specjalne profile. Ciągłość konstrukcji zostanie zapewniona, dzięki użyciu łączników w miejscu łączeń paneli słonecznych.
 • W zamontowanych profilach umieszcza się wpusty przesuwne, a do nich przymocowuje klemy.
 • Na końcowym etapie montażu pozostają nam do zamontowania jedynie same panele. Przykręcając je do klemów, zakończymy proces montażu całej instalacji.

montaż fotowoltaiki

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką

Inaczej wygląda system montażu w przypadku dachu pokrytego dachówką. Tutaj jeszcze bardziej wskazana jest ostrożność i delikatność, która jest związana z posiadanym doświadczeniem. Aby uniknąć uszkodzenia paneli, należy przestrzegać poniższych rad:

 • Pierwszy krok to demontaż dachówek. Usuwa się je z tych miejsc, w których są krokwie.
 • Tam, gdzie powstały odkryte miejsca, przytwierdza się uchwyty montażowe, które po tym, jak zostaną odpowiednio zamontowane, będą podstawą konstrukcji.
 • Tak, jak w poprzednim przypadku, tak samo i w tym do uchwytów przymocowuje się profile, które uzupełnia się łącznikami, a na końcu klemami.
 • Na samym końcu montuje się moduły.

 

ABC montażu paneli słonecznych

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed przeprowadzeniem montażu. Przede wszystkim należy przeprowadzić dokładną analizę rodzaju, kształtu i lokalizacji powierzchni, do której będą montowane panele. Każda profesjonalna firma, która oferuje usługi montażu, powinna przeprowadzić gruntowną analizę, podczas której weźmie pod uwagę:

 • miejsce, gdzie będą zakładane panele,
 • powierzchnię, do której będą mocowane systemy fotowoltaiczne,
 • zapotrzebowanie na ilość paneli.

Gdy wszystkie powyższe rady zostaną wzięte pod uwagę, pora zaopatrzyć się we wszystkie elementy, które są niezbędne do wykonania prac. Instalacja fotowoltaiczna ma na celu produkcję prądu przez długi okres czasu. Żywotność każdego panela to około dwudziestu pięć lat. Dlatego właśnie warto korzystać z elementów trwałych i solidnych. Natomiast montaż powinien był przeprowadzony w sposób należyty i prawidłowy.