Fotowoltaika · 17 marca, 2021 0

Jak wybrać wykonawcę fotowoltaiki?

Podjęcie decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej to jedno, a wybór odpowiedniego wykonawcy to drugie. Ważne, aby montażem zajęła się firma z doświadczeniem, która posiada specjalistów i fachowców, którzy doskonale znają się na branży. Jak wybrać dobrego wykonawcę i czym się kierować przy jego wyborze? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę paneli słonecznych?

Wybór rzetelnej firmy, która zainstaluje nam system paneli fotowoltaicznych to bardzo ważny krok. Dokonanie odpowiedniego wyboru, jest gwarantem tego, że instalacja będzie działać prawidłowo, nie narażając nas na żadne koszty. Długa żywotność oraz bezpieczeństwo domowników to podstawa. W związku z tym, że panele słoneczne są instalacją na długie lata, należy dokładnie sprawdzić firmę, która ma nam ją zamontować.

Czym się kierować wybierając grupę fachowców? Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności zapytać o bezpłatną wycenę od kilku firm. Pozwoli to porównać dostępne opcje i możliwości. Jak w każdym kosztorysie, tak samo i w tym mogą znaleźć się ukryte koszty. Dopilnuj, aby zwrócić na to uwagę! Porównanie cen jest bardzo ważną kwestią i pozwoli na uzyskanie punktu odniesienia.

Na etapie formalności można się upewnić, że w kwestii uzgodnień z Zakładem Energetycznym, instalator będzie nas reprezentował. Dla większości posiadaczy paneli to znacznie ułatwienie. To, co równie istotne to fakt czy wykonawca ma własną firmę montażową. Własna grupa instalatorów, to większa pewność, że wszelkie błędy montażowe będą do uniknięcia.

farma fotowoltaiczna

Kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze instalatorów

Jest kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając firmę montażową paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim kierujmy się jakością, a nie ceną! Każdy instalator, bez względu na branżę, powinien posiadać wysokiej jakości sprzęt, który wykorzystuje na co dzień w swojej pracy. Bez względu na wszystko powinien on chętnie i z dumą przedstawić swoje certyfikaty i uprawnienia producenta modułów fotowoltaicznych. Ponadto każdy ceniący się wykonawca posiada swój magazyn, flotę i ekipę monterską. To zespół fachowców jest największą wizytówką firmy.

Powinni oni bezwzględnie przestrzegać zasad BHP, posiadać kaski i cały sprzęt, który ich zabezpieczy przed kontuzjami. Ilość zrealizowanych inwestycji nie jest bez znaczenia. Każda firma z doświadczeniem posiada kilkadziesiąt przeprowadzonych zleceń na swoim koncie. Często instalatorzy udostępniają kontakt do swoich poprzednich, zadowolonych Klientów – oczywiście za ich zgodą po to, aby mogli wystawić im odpowiednie referencje.

Jako inwestor musisz mieć pewność, że nad instalacją czuwa szereg doświadczonych ludzi, którzy powinni zająć się wszelkimi formalnościami takimi jak na przykład wyliczenie zapotrzebowania energetycznego, czy dopasowaniem odpowiednich elementów. Podobnie jak przyłączenie do sieci, jej uruchomienie oraz gwarancje – te kwestie powinny leżeć po stronie wykonawcy usługi.