Fotowoltaika · 16 marca, 2021 0

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

W momencie, gdy przeanalizujemy już wszystkie wady i zalety systemów fotowoltaicznych i podejmiemy decyzję o ich montażu, warto skorzystać z dofinansowania. Gdzie szukać informacji i wiarygodnych źródeł oraz ile można uzyskać pomocy z Państwa? Zapraszamy do naszego kompendium wiedzy, gdzie dowiedzą się Państwo, jakie są źródła finansowania paneli słonecznych.

Co to jest fotowoltaika?

Najprościej rzecz ujmując fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię słoneczną. Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z ogniw fotowoltaicznych, paneli fotowoltaicznych, licznika dwukierunkowego i falownika. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne dzięki któremu powstaje ekologiczna energia. To bardzo ważna funkcja w całym procesie przemiany. W gospodarstwach domowych używa się najczęściej ogniw z krzemu, ale wyróżnia się ich znacznie więcej, a są to między innymi:

  • krzem monokrystaliczny, który posiada mocno uporządkowaną strukturę wewnętrzną, dzięki której zyskuje wysoką sprawność,
  • krzem polikrystaliczny, który jest tańszym krzemem, ale posiada podobną sprawność.

Wielu z Was pewnie zastanawia się, jak działają tego typu panele. Otóż to fizyczny proces, w trakcie którego powstaje prąd stały. Wykorzystując światło słoneczne, które jest ukierunkowane na panele słoneczne, można uzyskać efekt fotowoltaiczny. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby światło padało w odpowiedni sposób na instalację.

dofinansowanie fotowoltaika

Rodzaje dofinansowań fotowoltaiki

Inwestując w panele słonecznie, można skorzystać z różnorakich form finansowania w postaci dotacji. Dotacje te są przyznawane w ramach ogólnokrajowych programów rządowych, które propagują ekologiczne rozwiązania dla domu, a co za tym idzie dla środowiska. Ponadto wiele gmin stara się wesprzeć w tych działaniach Państwo i oferuje własne formy wsparcia dla inwestorów z podległych miejscowości. Oferują one pożyczki na preferencyjnych warunkach czy ulgi podatkowe. W roku 2020 wiele osób skorzystało z programu “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

Dzięki tym rozwiązaniom system instalacji fotowoltaicznej powiększył się o szerokie grono użytkowników. W obecnym, trwającym już 2021 roku rząd zapowiedział kontynuację programu “Mój Prąd”. To forma bezzwrotnego dofinansowania fotowoltaiki, która ma pomóc w powiększeniu liczby instalatorów. Mimo że nabór wniosków zakończył się w grudniu zeszłego roku, możemy liczyć na kontynuację w obecnym 2021 roku. Co prawda szczegóły nie są jeszcze znane, ale już teraz po wypowiedziach Ministerstwa Klimatu, można liczyć na rozszerzenie zasad przyznania dofinansowania.

Program z pewnością uwzględni kolejne prośrodowiskowe rozwiązania, które będą bezpośrednio powiązane z zakupem i montażem systemów paneli fotowoltaicznych. Coraz głośniej mówi się także o tym, aby włączyć do programu lokalne, przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Może to ucieszyć tych, co takowe planują posiadać.