Fotowoltaika · 15 marca, 2021 0

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Nieodpowiednio wyczyszczone panele słoneczne, mogą mieć niższą wydajność. Jak więc je czyścić i czego unikać, aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek? Zacznijmy najpierw od przeczytania poniższego artykułu, gdzie przekażemy kilka niezbędnych wskazówek na ten temat.

 

Co ogranicza wydajność paneli słonecznych?

Istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na spadek wydajności paneli fotowoltaicznych. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza to są tak zwane zabrudzenia naturalne i bezobsługowe. Zalicza się do nich między innymi kurz, pył oraz zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Z tego typu zabrudzeniami w 100% poradzi sobie deszcz. Druga grupa to wszystkie pozostałe zabrudzenia, które mają wpływ na pracę poszczególnych modułów.

panel słoneczny

Niestety, ale wymagają one naszej ingerencji lub firmy, która zajmuje się usługami czyszczenia paneli. Zanieczyszczenia należące do tej grupy to między innymi mech, odchody zwierząt, a nawet grzyby i pleśnie. Bez względu na to, które powstaną na naszym dachu, mogą one znacznie utrudniać pracę panelom. Co gorsze, może nawet dojść do uszkodzenia paneli. Dlatego ta bardzo ważne jest, aby o nie odpowiednio dbać i nie dopuścić do mocnych zabrudzeń.

 

Jak często myć panele słoneczne?

Przed podjęciem decyzji o czyszczeniu instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę to, jak mocno są one zabrudzone. Warto więc kontrolować ich stan, aby nie przeoczyć momentu, w którym czyszczenie będzie konieczne. Miejmy jednak na uwadze fakt, że niektóre wspomniane już wyżej zanieczyszczenia, usuwają się same i nie ma konieczności, abyśmy ingerowali w ten proces.

Niemniej jednak od czasu do czasu może się zdarzyć, że należy je wyczyścić. Najlepszym dla tego czasem jest okres, gdy moduły nie pracują na wysokich obrotach. Zaleca się więc czyszczenie paneli słonecznych o poranku, wieczorem lub w nocy. Wtedy promienie słoneczne docierają do nich w ograniczonym stopniu, co znacznie ułatwi nam przeprowadzenie konserwacji. Niektórzy fachowcy zalecają, aby myć panele prewencyjnie dwa razy w roku.

 

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowane, ale ze względu na ryzyko ich uszkodzenia i wysokie koszty napraw, rekomenduje się, aby dokonywała to firma specjalizująca się w tej dziedzinie. Warto więc wykorzystać doświadczenie fachowców, którzy zajmują się tym od lat. Jeśli jednak zdecydujesz się na mycie paneli na własną rękę, użyj wody destylowanej.

Koniecznie musi to być woda, która jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Kategorycznie zabrania się używania w tym celu wody pochodzącej z kranu, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do powstania osadu. To z kolei doprowadzi do uszkodzenia paneli. Jeśli zabrudzenia są większe i sama woda destylowana sobie z nimi nie poradzi, można dodać troszkę płynu do mycia szyb lub niewielką ilość octu winnego.

Do mycia powinno używać się gąbek i szczotek, które nie porysują powierzchni. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nie uszkodzimy instalacji.