Fotowoltaika · 14 marca, 2021 0

Ile można oszczędzić na fotowoltaice?

Coraz częściej mówi się o ograniczeniu substancji szkodliwych dla środowiska. W walce ze smogiem pomocne jest wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii. W związku z tym, że tego typu rozwiązania są kosztowne, niewielu może sobie na nie pozwolić. Dlatego właśnie powstały rządowe programy, takie jak “Mój Prąd”, które okazują się dużą pomocą.

Jakie panele słoneczne wybrać?

Chcąc zainwestować w instalację fotowoltaiczną, warto poznać sposób, w jaki ona działa. Prąd stały powstaje na skutek padającego światła słonecznego. Wykorzystując działanie inwertera solarnego, możemy wykorzystywać powstałą w ten sposób energię. Dzięki temu w procesie fizycznym prąd stały przekształca się w prąd zmienny, czyli taki, jaki wykorzystujemy z gniazdek elektrycznych. No dobrze, a co się dzieje w sytuacji, gdy nie wykorzystamy całego wyprodukowanego prądu?

Nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu jednego roku rozliczeniowego. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują korzystne warunki montażu. To, w jaki sposób zostaną umiejscowione panele, zależy od dostępności powierzchni i miejsca. Duży wpływ ma też usytuowanie samego budynku. Ważne, aby dach nie był skierowany na północ, ponieważ może to znacznie utrudnić produkcję prądu z paneli słonecznych. Panele są odporne na warunki atmosferyczne, więc nie należy się martwić o zalegający na nich śnieg czy deszcz. Panele można dopasować do konstrukcji dachu, konfigurując dowolny system pod dach płaski lub montując konstrukcję naziemną.

energia z fotowoltaiki

Darmowy prąd dla każdego

Jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do tego, że płacimy za prąd. Mimo że rachunki, które otrzymujemy co miesiąc lub co dwa, mocno naruszają nasz budżet domowy. Ratunkiem może okazać się dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna. Rozwiązanie to posiada więcej zalet niż wad. Brak rachunków za prąd, to również brak podwyżek, które wynikają z inflacji.

Zakładając, że prąd z sieci będzie drożeć jak dotychczas o średnio 5% w roku, za kilka lat może okazać się, że panele fotowoltaiczne są doskonałą inwestycją. Darmowy prąd to gwarancja oszczędności. Jeśli płacimy mniej więcej 200 zł za energię w ciągu miesiąca, to w ciągu dziesięciu lat oszczędzimy dwadzieścia osiem tysięcy złotych. W Internecie są dostępne kalkulatory fotowoltaiczne, które pomagają wyliczyć oszczędności powstałe na przestrzeni lat. Rządowy program “Mój Prąd” ma na celu propagowanie idei eko rozwiązań dla gospodarstw domowych.

Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie ilości energii pozyskiwanej w sposób ekologiczny po to, aby pobudzić rynek Odnawialnych Źródeł Energii. Według wyliczeń Ministerstwa Energii w 2018 roku powstało dwa razy więcej instalacji niż w roku poprzednim, czyli 2017. Dzięki temu Polska zbliża się do podium w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Natomiast polski projekt zakłada, że w 2040 roku panele słoneczne będą stanowiły 25% prądu w całym kraju. To ambitne, ale realne plany, które mają szansę się urzeczywistnić.