Fotowoltaika · 13 marca, 2021 0

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2021 roku?

Faktem jest, że ceny prądu znacząco wzrosły. To jeden z wielu powodów, dla których coraz więcej osób podejmuje decyzję o korzystaniu z Odnawialnych Źródeł Energii. Jednym z eko propozycji jest instalacja fotowoltaiczna. Ile kosztuje więc postawienie takiej własne minielektrowni?

Bilans zysków i strat

Postawienie elektrycznej farmy to koszt rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestycja ta pozwala zmniejszyć rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie. Gdzie więc jest opłacalność, o której tak dużo się mówi? O faktycznej oszczędności możemy zacząć mówić w momencie, gdy skorzystamy z dofinansowania, czyli tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej. W kosztach należy uwzględnić także okres gwarancji i koszty obejmujące utrzymanie instalacji w dobrym stanie.

Mowa między innymi o myciu paneli oraz regularnych przeglądach. które powinno się wykonywać. To wydatek około kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli po zakupie paneli zdecydujemy się na przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci, w ciągu roku będziemy mogli odebrać około 70-80% zwrotu za darmo. Oszczędność wynika z konieczności pokrycia kosztów stałych za użytkowanie sieci. Specjalny system rozliczeń z zakładem energetycznym, gwarantuje niskie rachunki za prąd.

fotowoltaika

Ulga termomodernizacyjna na panele fotowoltaiczne

Dofinansowanie, z którego można skorzysta, znacznie obniża koszt montażu i zakupu paneli. Maksymalnie można otrzymać aż pięćdziesiąt trzy tysiące złotych. Co trzeba zrobić, aby otrzymać ulgę termomodernizacyjną? Należy rozpocząć montaż instalacji paneli oraz kupować produkty, które można odliczyć od dochodu. Montaż powinien zostać zakończony w ciągu trzech lat, a wydatki powinny zostać odliczane w corocznym rozliczeniu PIT. Nie należy rozpoczynać montażu paneli na niedokończonym budynku. Musi on być w użytku.

Wykaz materiałów i usług, które można rozliczyć w ramach ulgi, jest dość obszerna. No dobrze, ale pewnie część z Was powie: ok, ale kiedy zwróci mi się cała instalacja? Słuszne pytanie, a odpowiedź jest bardzo prosta. Prawidłowo zainstalowany system paneli fotowoltaicznych powinien się zwrócić w ciągu kilku lat od montażu. Niemniej jednak czas ten może się skrócić przy założeniu, że prąd będzie szedł w górę jak dotychczas.

 

Fotowoltaika dla rolników

Rozwiązania, jakimi są panele, są idealną propozycją dla rolnictwa. Istnieje wiele firm, które montują solidne konstrukcje, tworząc tym samym prywatne elektrownie słoneczne w gospodarstwach rolnych. W czasach, w których żyjemy coroczne podwyżki prądu, są niemal do przewidzenia.

W miejscach takich jak gospodarstwo rolne prądu używa się na masową skalę, co może być głównym powodem ku temu, aby rozważyć kwestię oszczędności. Fotowoltaika dla rolnictwa to najlepsza opcja na obniżenie kosztów produkcji rolnej. W branży tej większość maszyn zużywa mnóstwo energii. W takiej sytuacji prąd czerpany ze słońca może okazać się niemal darmowy. Warto więc rozważyć tę opcję, aby zminimalizować koszty.