Energia odnawialna · 12 marca, 2021 0

Czym są i jakie mamy rodzaje odnawialnych źródeł energii?

Każdy z nas chociaż jeden raz spotkał się z określeniem OZE. Co ono oznacza i dlaczego jest o tym coraz głośniej? Odnawialne źródła energii to energia, która jest korzystna dla naszego środowiska.

Dlaczego warto wykorzystywać OZE?

Naturalna energia pochodzi ze środowiska. Ich zaletą jest szybkie odbudowywanie się zasobów. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie zagraża środowisku, ani nie grozi deficytem. W jaki sposób można uzyskiwać OZE? Istnieje kilka sposobów, a do najpopularniejszych należą:

  • elektrownie wodne, w których wykorzystuje się energię grawitacyjną wody,
  • elektrownie fotowoltaiczne, w których korzysta się z promieniowania słonecznego,
  • elektrownie geotermalne, w których wykorzystuje się energię cieplną kuli ziemskiej,
  • elektrownie wiatrowe, w których wykorzystuje się siłę wiatru,
  • biopaliwa, w których wykorzystuje się biomasę pochodzenia roślinnego.

Korzyści wynikające z energii produkowanej w powyższy sposób jest wiele. Czasem wręcz nie zdajemy sobie sprawy, jak duża część naszego życia ma wpływ na zwiększenie się zasobów zielonych energii. Odnawialne źródła energii wpływają zarówno na bezpieczeństwo energetyczne, jak i na niezależność energetyczną, ceny prądu i ograniczenie emisji CO2.

źródła energii

Udział OZE w Polsce

Mimo że wykorzystanie naturalnego środowiska cieszy się dużą popularnością, a świadomość konsumentów w kwestii ochrony środowiska rośnie, to i tak udział OZE w Polsce wciąż jest niski. Główne źródło energii, z jakiego korzystamy to węgiel. W ciągu 3 lat energetyka odnawialna wzrosła tylko o 2%. Zasługą tego jest między innymi montaż paneli fotowoltaicznych, na które można otrzymać dofinansowanie. Dzięki temu coraz więcej mieszkańców przedmieść i wsi decyduje się na tego typu rozwiązania.

Niestety, ale nasze Państwo nie jest w stanie sprostać celom związanym z odnawialnymi źródłami energii, które stawia Unia Europejska. Kamieniem milowym, który przyczyniłby się do zmiany tego trendu, byłaby całkowita likwidacja pieców, a co za tym idzie zmniejszenie udziału węgla w procesie wytwarzania prądu. To byłaby prawdziwa transformacja.

 

Korzystny wpływ OZE na zdrowie

Korzystanie z OZE posiada wiele zalet. Jedną z nich, najbardziej namacalną jest oszczędność pieniędzy. W dłuższej perspektywie są to ogromne sumy, które można wykorzystać na całkiem inny cel niż prąd. Pośrednio wpływa to na oszczędność czasu, którego nie trzeba tracić na zakup węgla. To, czego nie zauważamy gołym okiem, a nie może pozostać bez znaczenia to wpływ na nasze zdrowie.

Wyeliminowanie opału węglowego pozostawia ogólnie dobry wpływ na środowisko. Od dawna wiadomo, że energetyka węglowa jest jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia źródeł energii. Chociaż może to budzić nasze wątpliwości, faktem jest, że paliwa i powstałe w ten sposób spaliny, są niekorzystne dla nas. Nadzieją są proekologiczne rozwiązania i wdrożenie ich w życie. Pomóc w tym mogą jedynie odnawialne źródła energii, które znacząco przyczyniają się do ochrony naszego zdrowia.